Z pojęciem mebli skandynawskich wielu osobom kojarzy się przede wszystkim znana sieć sklepów oferująca meble, które każdy może złożyć sam w domu. Meble w stylu skandynawskim to przede wszystkim nowoczesność, opływowe, proste kształty i jasne kolory: odcienie bieli, beżu, jasnego fioletu i różu, ecru, czasami łączone z elementami drewnianymi, np. hebanem czy kasztanem. W stylu skandynawskim można urządzić całe mieszkanie, co zresztą stało się ostatnio bardzo modne i popularne. O ile meble malowane czy stylowe antyki będą się nadawać do jakiegoś konkretnego rodzaju pomieszczenia przez wzgląd na wygląd czy cenę, o tyle meble skandynawskie są tworzone z myślą o wielu rodzajach miejsc. Skandynawski styl urządzania mieszkania uznaje minimalizm, głównie co do ilości mebli w mieszkaniu, pasuje zatem idealnie do niewielkich mieszkań w bloku lub kamienicy.

Sam styl skandynawski dzieli się na szwedzki, czyli ten minimalistyczny, duński, zwany romantycznym z dominującym kolorem białym oraz styl fiński, który łączy w sobie czerń i biel, oparty jest na dużej kontrastowości i wykorzystuje różne ciekawe motywy geometryczne. Bardzo oryginalne są krzesła w stylu duńskim: przypominają wygiętą literę S, bardzo często bez dodatkowych ozdób, ale za to w różnych kolorach. Bardzo popularne jest też krzesło „jajko”, które swego czasu robiło furorę i można je było oglądać w telewizyjnych talk-show.

Meble skandynawskie to przede wszystkim dobra jakość wykonania i wysoka jakość materiałów. Ale w odróżnieniu od mebli francuskich, producenci tego typu mebli oferują znacznie niższe ceny. Są one proponowane osobom, które wprowadzają się do nowego domu i za niewielkie pieniądze chcą mieć wysokiej jakości wyposażenie. Dodatkowo, meble skandynawskie optycznie powiększają mieszkanie i dodają przestrzeni.

To, co jest bardzo przyjemne w meblach skandynawskich to estetyczny wygląd. Mimo że często bardzo oryginalny, sprawiający momentami wrażenie szpanerskiego, to wszystko ze sobą współgra jeśli tylko jest odpowiednio dopasowane.