Ile domów czy mieszkań, tyle rożnych rodzajów stołów, stolików i stoliczków. Generalnie dzielimy stoły na dwa typy: stoły do kuchni i jadalni oraz do innych pomieszczeń. Stoły kuchenne to zazwyczaj stoły prostokątne, kwadratowe lub owalne. Mówi się, że przy stole zawsze powinna spotykać się cała rodzina, nie bez podstaw istnieje sformułowanie „stół rodzinny”, który łączy wszystkich członków rodziny. Dawniej bardzo modne były stoły kuchenne z szufladami ukrytymi pod blatem, w których można było trzymać przyprawy lub potrzebne naczynia, dzisiaj odchodzi się od tego, skłaniając się ku temu, aby stół był przede wszystkim miejscem spotkań całej rodziny.

Stół kuchenny powinien być uzależniony od ilości domowników, im ich więcej, tym większy powinien być stół. Rodzinom wielodzietnym poleca się stoły okrągłe, natomiast mniejszym stoły kwadratowe. Przy czym, warto pamiętać, ze owalne i okrągłe stoły zajmują dużo miejsca, choć są też bezpieczniejsze, bo nie mają kantów. Jeśli kuchnia lub jadalnia jest mała, warto zastanowić się nad ladą barową lub nad rozsuwanymi stołami. Mają one ukryty blat pod głównym blatem, a jego wysuwanie lub składanie z powrotem nie powinno nastręczać problemów. Taki stół świetnie będzie się nadawał jako stolik do salonu, przy którym łatwiej będzie przyjąć gości.

Inne rodzaje stołów, czyli biurka i stoliki, najlepiej pasują do pokojów dziecięcych lub nastolatków. Powinny być dopasowane do innych mebli oraz do wzrostu naszych pociech. Niewielki stolik świetnie będzie nadawał się dla kilkulatka, który uwielbia rysować i kolorować. Większy stół, obok biurka, powinien znaleźć się w każdym pokoju nastolatka tak, aby swobodnie mógł gościć swoich przyjaciół. Do takiego stołu można dopasować odpowiednie młodzieżowe krzesła.

Najpopularniejsze są stoły drewniane z ciemnego lub jasnego drewna. Są one stabilne i ładnie się prezentują. Ostatnio bardzo modne stały się metalowe stoły w stylu skandynawskim: są zazwyczaj niższe, więc świetnie będą nadawać się do pokoju gościnnego.